Yatay Yaşam Hatları

Düşme tehlikesinin bulunduğu yerlerde yatay düzlemde hareket edilebilecek şekilde kullanılırlar. Korkuluk veya parapet bulunmayan çatı kenarları, vinç köprüleri ve makine üstleri gibi yerler yatay yaşam hatlarının sıkça tercih edildiği yüksekte çalışma alanlarına örnek verilebilir.

Uzun süreli kullanımlar için kalıcı olarak monte edilen yatay yaşam hatları esnek bir hattan (çelik halat, sentetik vb.) oluşur. Bu hattın her iki ucunda düşme sırasında oluşan enerji sebebiyle şok emiciler bulunur. Bu noktalar ana ankraj noktalarını oluştururlar.

Yatay yaşam hattının uzunluğu ve kurulduğu yere göre belirli aralıklarla ara ankraj noktaları bulunmalıdır. Yaşam hattına şaryo ile bağlanılır. Kullanılan şaryo ve ara ankraj elemanının modellerine göre yaşam hattından çıkmadan ara ankraj noktasından geçiş mümkündür. Ayrıca yaşam hattının doğrultusunu değiştiren ara ankraj elemanları da bulunmaktadır. Yaşam hattı şaryosuna bağlanmak için emniyet kemeri ile birlikte lanyard veya geri sarmalı düşüş durdurucu kullanılır.

Yatay yaşam hatları EN 795 TYPE C ve CEN/TS 16415 standartlarına uygun olmalıdır.