SPRAT Eğitimleri

SPRAT ve IRATA İPLE ERİŞİM TEKNİSYENİ EĞİTİMLERİ

SPRAT ve IRATA İple Erişim Kursları

MİRA, SPRAT ve IRATA sertifikasyon koşullarına göre İple Erişim Teknisyenliği kursları açmaktadır. Bu kurslarda iple erişim teknisyenliğinde kullanılan ip manevralarının yanı sıra, endüstrinin gereksinimlerini öğrenen adaylar, tüm eğitimlerini hâlâ aktif olarak sahada çalışan ve aynı zamanda konularında kalifiye olan eğitmenlerden, MİRA’nın kendi kapalı Yüksekte Çalışma ve İple Erişim Eğitim Merkezinde almaktadır.
MİRA İple Erişim konusunda başvurabileceğiniz en doğru adrestir.

Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçiniz.

Güncel İple Erişim Teknisyenliği kurslarını şu adreslerden takip edebilirsiniz :

SPRAT: https://sprat.org/training

IRATA: https://irata.org/training_courses

ve MİRA Endüstriyel Hizmetler Facebook

 

SPRAT ve IRATA İple Erişim Eğitim Tesisi

MİRA Eğitim Tesisi, İple Erişim ve Yüksekte Çalışma ile ilgili her türlü manevraya uygun, Rüzgâr Türbinlerine göre özel tasarlanmış kaçış platformları, klimalı seminer odası, dinlenme alanının var olduğu 500 metre kare kapalı alanı ve 12 m. tavan yüksekliği ile ülkemizin şu andaki en kapsamlı eğitim tesisidir. Her türlü eğitime olanak sağladığından MİRA, tüm eğitimlerini İzmir’deki Yüksekte Çalışma ve SPRAT İple Erişim Eğitim Merkezinde vermektedir.

SPRAT ve IRATA Sertifikasyon Sistemi

SPRAT (The Society of Professional Rope Access Technicians) ve IRATA International (Industrial Rope Access Trade Association) temel olarak, iple erişim konusunda, teknisyenlere ve iple erişim şirketlerine standart belirleyen, kâr amacı gütmeyen derneklerdir.
İple erişim sertifikasyonu üç temel seviyeden oluşur ve her seviye artışı, kayıtlı bir seyir defterinin doldurulması ile belgelenir.
İple Erişim Çalışanı (Level 1, L1), Lider Teknisyen (Level 2, L2) ya da İple Erişim Süpervizörü (Level 3, L3) kurslarını alan teknisyenler, kurs sonunda bağımsız bir sınav gözetleyicisi (EVALUATOR/ASSESOR) tarafından, dünyanın her yerinde kabul gören uluslararası geçerliliğe sahip bir sertifikaya sahip olurlar.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN

– SPRAT www.sprat.org
SPRAT Society of Professional Rope Acess Technicians
994 Old Eagle School Road, Suite 1019, Wayne, PA 19087-1866
610.971.4850 – 610.971.4859
– IRATA International www.irata.org
IRATA International Industrial Rope Access Trade Association
First Floor, Unit 3, Eurogate Business Park, Ashford
Kent, TN24 8XW
United Kingdom
Tel: +44 (0)1233 754 600 Fax: +44 (0)1233 754 601

SPRAT ve IRATA İple Erişim Eğitmenler

Tüm eğitmenler çok başarılı birer eğitmen olmalarının yanı sıra, sürekli sahada da çalışmaktadırlar. Bu durum MİRA’nın, endüstrinin duyduğu gereksinimleri görerek, verdiği eğitimin kalitesini hem teorikte hem de pratikte arttırmaktadır. Eğitmenler kalitelerini dünyanın değişik yerlerinde ve değişik işlerde binlerce saat çalışarak edinmiş ve bu bilgiyi doğru paylaşmanın etik olduğunu düşünmektedirler.
MİRA Eğitmenleri, verdikleri eğitimlerin, profesyonel, sakin, anlayışlı ve etik olmasına özen göstermektedir. MİRA Eğitmenleri, verdikleri İple Erişim eğitimlerini salt ekonomik kaygı üzerine kurmamıştır.

İPLE ERİŞİM VE YÜKSEKTE ÇALIŞMA UZMANLIĞI NEDİR?

İple Erişim (Rope Access), temel olarak klasik yöntemlerle erişimi tehlikeli ya da yüksek maliyetli olan yerlere özel ip teknikleri kullanarak erişme ve verilen görevleri gerçekleştirme tekniği olarak tanımlanan etkili bir yöntemdir.
Bu teknik, yapıların kontrolü, bakım onarım işleri, riskli yüksekliklerdeki montajlar ve yamaçlarında problem olan sahalarda, erişimi güç olan noktalardaki işlerin hızlı, güvenli ve ekonomik bir şekilde yapılabilmesine olanak tanır.

İPLE ERİŞİMİN SAĞLADIĞI AVANTAJLAR

– GÜVENLİK Yüksek yerler, geleneksel çalışma teknikleri ile yapılmaya çalışıldığında, hayati risk içeren çalışmalar, bu teknik sayesinde hem güvenli hem de son derece verimli bir şekilde yapılabilir.
– HIZ İple erişim, bir yere erişmek için iskele kurmak ya da kalıcı yapısal çözümler inşa etmekle kıyaslanamayacak kadar hızlı bir çözümdür. ” MİRA Endüstriyel ” İple Erişim uzmanları herhangi bir altyapısal hazırlığa gerek duymadan, detaylı ve uzun ön hazırlık çalışmaları olmaksızın işin yapılacağı yere ulaştıkları anda çalışmaya başlayabilirler.
– EKONOMİ İple Erişim (Endüstriyel Dağcılık) servisimiz, geleneksel yöntemlerin bazen 1/20’sine kadar ulaşan hızlarda sorunu çözebilmektedir. Bu etkileyici orandaki zaman tasarrufuna, maliyetli uygulamalara ve hazırlıklara gerek duymayan paket çözümler sunabilme kapasitemiz de eklendiğinde, riskli ve erişimi zor bölgelerde rakipsiz ekonomik olanaklar ortaya çıkmaktadır

İPLE ERİŞİM TEKNİKLERİ KULLANILAN UYGULAMA ALANLARI

• Rüzgâr Türbinlerinin Montaj, Bakım ve Onarımı
• Gökdelen ve Yüksek Yapıların İnşaat ve Bakımları
• Baraj ve Hidroelektrik Santrali İnşaatlarında Yamaç ve İş Güvenliği Uygulamaları
• Kara ve Demir Yolları İnşaatları
• Sanayi Tesisleri, Rafineriler, Kuleler, Bacalar, Isı ve Enerji Santralleri
• Enerji Nakil Hatları
• Erozyon, Çığ ve Heyelan Bölgeleri
• Kurtarma ve İş Güvenliği Hizmetleri

Eğitim Dokümanları

Eğitim Kılavuzu için tıklayınız >>

ICOP / IRATA International uygulama kuralları için tıklayınız >>

TACS / IRATA Eğitim, değerlendirme ve sertifikasyon şeması için tıklayınız >>

SPRAT ve IRATA Kursları için sıkça sorulan sorular :

S: Daha önceden tecrübe sahibi olmam gerekir mi?
Hayır, daha önceden tecrübeli olmanız gerekmez. Eğer sağlık sorununuz yok ve kondisyonunuz yeterliyse, iple erişim kursu almak için hiçbir engeliniz yok demektir.
S: İzmir Menderes’te nerede kalabilirim?
MİRA size şu anda konaklama olanağı sağlayamamaktadır. Kurs öncesinde İzmir Gaziemir’deki otellerle konuşup kalmanız önerilir.
S: Kurs nerede verilmektedir?
SPRAT kursları MİRA’nın İzmir’deki Yüksekte Çalışma ve SPRAT İple Erişim Eğitim Merkezinde verilmektedir.
S: Araç kiralama gerekir mi?
Hayır, MİRA’ ya, Gaziemir’den veya şehir merkeziden ulaşımla ilgili bir sorun yaşanmamaktadır.
S: Kurs sonunda sınav kimin tarafından yapılmaktadır?
Kurs sonundaki sınav MİRA ile tamamen bağımsız sınav gözetmenleri tarafından yapılmaktadır.
S: Eğer sınavda kalırsam ne olur?
MİRA bünyesinde açılan kurslarda kalma oranı çok düşüktür. Sınavdan kalma durumunda, kişi bir sonraki eğitime çağrılır ve tekrar sınava katılım bedeli istenir. Bu bilgilerin detayı ve ücretlendirilmesi, kurs başlangıcında verilir.
S: MİRA kurs sonunda başarılı olanları bünyesine alıyor mu?
MİRA, temel olarak söz vermese de, kendi kurs zincirinden ve temel eğitimlerinden geçmiş kişilerle çalışmayı tercih eder.
S: Kurs öncesinde neler yapmam gerekir?
Eğer kurstan önce birkaç hafta sağlığınıza dikkat eder bir parça antrenman programınızı yoğunlaştırırsanız, kurs süresince daha rahat edersiniz. Bunun yanı sıra mevsime uygun rahat kıyafetler ve temiz bir havlu ve spor ayakkabısı dışında her hangi bir şeye gereksiniminiz bulunmamaktadır.
S: Daha başka sorularım var; kiminle irtibata geçmeliyim?
MİRA bünyesindeki deneyimli teknisyen ve eğitmenlere, sizi yönlendirmeleri için, [email protected] adresine bir mail atmanız yeterli olacaktır