Kapalı Alan Eğitimleri

KAPALI ALAN ACİL DURUM KURTARMA EĞİTİMLERİ

MİRA, özellikle enerji, inşaat, gıda, kimya, petrokimya gibi kapalı alan çalışmaları yoğun olan sektörler için, kapalı alanlarda güvenli çalışma ve olası kazalarda kurtarmaya yönelik eğitimler vermektedir. Eğitimler, eğitim merkezindeki klimalı sınıflarda teorik; üstten ve yandan girişi olan kapalı alan simulatöründe de uygulamalı olarak yapılmaktadır.

Bu eğitimlerin temel amacı, çalışanların sahalardaki kapalı alanları ve mevcut tehlikeleri tanımlayabilmelerini sağlamaktır. Bu sayede, çalışanlar da yöneticiler de oluşabilecek tehlikelere karşı gerekli önlemleri alabilirler.

İstenmese de, bir kaza durumu oluştuğunda güvenli bir şekilde kazazedeye ulaşıp, doğru bir şekilde tahliyeyi gerçekleştirebilmek de önemlidir. Bu tür durumlar pratikte uygulandığı zaman eğitimlerin ve tatbikatların ciddiyeti anlam kazanır.

Kapalı alan çalışmalarında görece en çok problem oluşturan iki unsur ortam atmosferindeki tehlikeler ve olası bir acil durumda fiziksel şartların tahliyeyi zorlaştırmasıdır. Eğitimler ağırlıklı olarak bu konular üzerinden ilerler ancak katılımcıların çalıştığı sektör ve çalışma ortamına göre de konular şekillendirilir.

Kişisel koruyucu donanımların kullanımı burada değişim gösterebilen faktörlerdendir. KKD kullanımı her zaman için en son çözüm olarak düşünülmelidir, ancak kapalı alanlar işin doğası gereği KKD kullanımı dışında çözüm vermeyebilir. Çalışılan ortamın atmosferi, giriş-çıkış yolları ve yapılacak işin oluşturduğu riskler KKD seçimi için önemlidir. Erişim, düşüş durdurma ve kurtarma için uygun emniyet kemeri seçimi, atmosferik tehlikelere karşı dedektör, maske, filtre, temiz hava temin yöntemleri seçimi, patlama riskine karşı ex-proof ekipmanların seçimi, bulaşabilecek maddelere karşı kıyafet, eldiven, tulum seçimi gibi değişkenler yapılan işin ortamına göre belirlenir.

MİRA’nın eğitimlerinde seçtiği bu yaklaşım, basmakalıp eğitimlerin ötesine geçip daha verimli ve gerçekçi eğitim verme amacında olmasından kaynaklanır.

Detaylar için lütfen bizimle iletişime geçiniz.