GÜVENLİK AĞI

Güvenlik ağı uygulaması, temel olarak yüksekte çalışma yapacak personelin herhangi bir emniyet ekipmanı kullanmayacağı yerlerde düşme tehlikesi yaratan boşlukların sentetik ağ ile kapatılmasıdır. Çelik konstrüksiyon yapıların çatı kaplaması montajı yapılırken iskele gibi bir yüksekte çalışma platformu olarak da kullanılır. Yüksekte çalışan personelin yanında, aşağıda çalışanları da parça düşmelerinden korumaktadır. Uygulama şekilleri güvenlik ağı ve güvenlik ağı platformu olarak sınıflandırılabilir.

Güvenlik Ağı: Yüksekte çalışma yapılan binanın şaft, galeri, merdiven ve asansör boşlukları, çelik konstrüksiyon binalarda çatı açıklığı gibi düşme riski oluşturan boşlukları sentetik iplerden yapılan güvenlik ağları ile kapatılır.

Güvenlik Ağı Platformu: Güvenlik ağı konsolu olarak da adlandırılan düşme durdurucu sistem, yüksekte çalışma yapılacak binanın tamamı kapatılamayacak kadar geniş olan avlu gibi açıklıkları ve dış cephelerde uygulanır. Yapının kenarlarından boşluğa doğru monte edilen taşıyıcı metal iskelet üzerine gerilen güvenlik ağı ile yüksekte çalışan personelin can güvenliği sağlanır.