Dikey Yaşam Hatları

Dikey Yaşam Hatları

Gemici merdiveni olarak adlandırılan dikey merdivenlerde düşmeye karşı koruma amacıyla kullanılırlar. Dikey yaşam hatları çoğu merdivenle montaj için uyumludur.

Üst Bağlantı

Çelik halatın üst kısımda bağlı olduğu noktadır. Merdivene iki noktadan sabitlenir. (AISI 304, Al 6063)

Ara Ankraj Noktası

10 metreden daha uzun merdivenlerde halatın sallanmasını engelleyen ara ankrajlardır. Basamak üzerine monte edilebilirler. 10-12 metrede bir kullanılması gerekir. Yaşam hattı şaryosu bu emniyet noktasından geçebilmektedir.

Ön Gerdirmeli Alt Ankraj Noktası

Sistemin en altına monte edilen ön gerdirme yayına sahip komponentdir. Tırmanış sırasında halatın esnemesine yardımcı olur. Aynı zamanda ısı değişimlerinden kaynaklanan halat uzama ve kısalması sonucu hattın gerilim değerini sabit tutar. (AISI 304, Al 6063)

Vert Gleit Şaryo

Dikey hat üzerinde teknisyenin güvenli bir şekilde tırmanmasını ara emniyet noktaları ve merdiven geçişini hattan çıkmadan geçiş yapmasını sağlayan düşüş durdurucudur. Herhangi bir düşüş durumunda kilitleyerek düşüşü durdururlar. Şaryonun üstünde şok emici donanım da bulunmaktadır. (Sürekli yaşam hatlarında ara geçiş noktalarında kullanılabilir.)  (EN 353-1:2014)

Uzun süreli kullanımlar için kalıcı olarak monte edilen dikey yaşam hatları esnek bir hattan (çelik halat, sentetik vb.) oluşur. Ray sistemlerine aşağıda ayrıca değinilmiştir. Kullanılan şaryo düşüş esnasında halatın tutulmasını sağlar. Dikey yaşam hatlarının merdivenin en üstünde ve en altında olmak üzere iki ana bağlantı noktası vardır. Hattın uzunluğuna göre kılavuz görevi gören ara ankraj noktası kullanılması gerekebilir.

Dikey yaşam hattına bağlanmak için şaryo ile beraber emniyet kemeri kullanılır.

Dikey yaşam hatları EN 353-1 standardına uygun olmalıdır.

Innotech Yaşam Hattı